Principai | Ray Dalio

Žmogui ieškančiam pokyčių ir norinčiam rasti konkrečių patarimų

Ray Dalio "Principai"

Knygą rekomendavo mano mentorius Edvardas. Tai viena iš top knygų, kurios pirmoje dalyje pasakojama žmogaus ir įmonės istorija. Antrojoje dalyje yra sudėlioti konkretūs žingsniai ir įžvalgos, kaip kompanija turi/gali augti ir būti geriausia savo srityje.


Kompanijos ir autoriaus istorija

Knygoje rašoma apie asmeninį autoriaus pavyzdį akistatoje su liga, kuomet vienų gydytojų vertinimu autoriui buvo likę gyventi mažiau nei 6 mėn., o kitų medikų nuomonė buvo visiškai priešinga. Tik įsivaizduokite, kai gydytojas pasako, kad liga nėra pagydoma ir geriausiu atveju gyventi liko pusmetis.

Ir koks absurdas, kai paaiškėja, jog net ir savo srities specialistas gali būti neteisus ir kaip kartais svarbu nepulti ir nepriimti išsakytos nuomonės kaip nenuginčijamos/vienintelės tiesos. Tuo pačiu, autorius knygoje per savo ligos prizmę besąlygiškai gilinasi į kompanijos veiklą bei visų galimų resursų investavimą siekiant geriausių rezultatų. Ši knyga puikiai parodo pasiryžimą siekti savo tikslo bei skatina rinkti kuo daugiau informacijos taip mažinant klaidos versle tikimybę.


Sistemos kūrimas

Autorius dėsto išties daug svarbių punktų, padedančių kurti svajonių komandą: nuo to, kad bet kuris procesas turi būti apibrėžtas iki to, kad be kontrolės negalima tikėtis, kad apibrėžtasis procesas bus vykdomas tiksliai. Asmeniškai galvodamas apie komandos didinimą dar kartą peržiūrėjau paminėtus punktus ir labiausiai įstrigęs buvo - orientacija į tikslą, o ne užduotis. Iš pirmo žvilgsnio tai skamba paprastai, tačiau praktikoje dažniausiai norisi apibrėžti kokius darbus darbuotojas turės atlikti. Tuo tarpu, esminis tikslas turi būti - kaip naujasis komandos narys prisidės prie bendrų įmonės tikslų įgyvendinimo.


Požiūris iš šono

Jei reikėtų įvardinti, kuo man ši knyga pasirodė išskirtinė - tai požiūris iš valdytojo perspektyvos. Knygoje nuolat rašoma ne apie užduočių darymą, o jų valdymą: kaip kurti sistemą, kuri pati savaime turi potencialo augti, kaip vadovauti įmonei, kurioje visi yra atsakingi už savo darbus. Atrodo, kad knyga moko būti kuriančiu verslo vadovu, kuris skirsto darbus ir valdo kompaniją tarsi atsitraukęs ir žvelgiantis į ją iš šono. Tai yra puiki strategija, kuri padeda pastebėti įvarius dalykus, kurių, įsitraukęs į darbų ratą tiesiog nebematai. To pasekoje - verslui būna sunkiau plėstis ir siekti savo tikslų.


Profiliavimas

Antroje knygos dalyje daug kalbama apie žmones ir jų savybes. Autorius pasakoja, kaip kompanijoje sukūrė sistemą, kurią būtų galima prilyginti beisbolo žaidėjų atrankai: sistemoje buvo įvertintos kiekvieno darbuotojo asmeninės savybės ir tik atlikus tokį vertinimą buvo planuojama, kokį žmogų skirti į tam tikras pareigas. Pagrindinė mintis buvo ta, kad kompanijoje renkami geriausi savo sričių profesionalai ir pagal tai jiems kuriamos pareigybės. Lyg beisbolo aikštelėje - mušėjas turės tiksliausio ir geriausio mušimo savybes, o ne tik "komandinio žaidėjo" bruožą.

Tokį išsigryninimą atlikome ir mes savo įmonėje. Be to, įdomu yra tai, kad atrankai skirtas testas turi būti atliekamas ne tik pačiam žmogui atsakant į klausimus, kiek esu kruopštus ar mokantis parduoti,bet asmens savybes turi įvertinti ir kolegos. Tokiu būdu gali paaiškėti įdomi informacija, kurios pats asmuo nebuvo įsivertinęs: galbūt jis žino tik savo stiprybes, tačiau nemoka racionaliai įvertinti asmenybės silpnybių ir atvirkščiai.

Principai knyga Ray Dalio

Apibendrinant

Ray Dalio ir jo kompanijos tobulėjimo principai yra išskirtiniai. Autorius stebina savo profesionalumu, įsigilinimu į investavimo subtilybes ir gebėjimu apskaičiuoti ir taip numatyti svarbius ateities procesus.

Įžvalgos, kaip atsirinkti komandos narius ir dirbti maksimaliai sėkmingai yra itin taiklios ir turi konkrečius žingsnius, kuriuos knygos skaitytojai gali pritaikyti ir savo kelyje.

Šią knygą padovanojau ir draugui.


Skaitovas

Tautvydas

Vadovauja kompiuterių nuomos įmonei nuo 2015 m. Rašo apie nešiojamus kompiuterius, programas verslui ir knygų apžvalgas.

Kontaktai

Mūsų istorija
Verslo startas ir ateities tikslai