Kaip pasirinkti nešiojamąjį kompiuterį verslui?

Verslo kompiuterio gidas

Nešiojamas kompiuteris verslui

Nešiojamasis kompiuteris yra visų pirma yra darbo įrankis. Dėl to jis turi būti patvarus, dirbti be didelių trikdžių, patogus transportuoti iš vienos vietos į kitą. Tai ne žaislas ir ne gražus rūbas. Kompiuterio užduotis – palengvinti darbus ir uždirbti pinigus. Jei jūsų požiūris į nešiojamus kompiuteris sutampa, pabandykime išsiaiškinti, kaip pasirinkti nešiojamąjį kompiuterį verslui.


Kompiuteriai gali būti skirti ne tik verslui. Turbūt žinote, kad yra žaidimams skirti kompiuteriai, bei studijoms ir pramogoms. Jus domina būtent verslo kompiuteriai.

Buvo keletas atvejų mūsų praktikoje, kai klientas sutaupė ir įsigijo studijoms ir pramogoms skirtą kompiuterį, kuris netruko parodyti savo kaprizus. Ypač, kai klientas pradėjo redaguoti video klipą. Pridėti RAM galima (gali ir nebūti tokios galimybės, jei RAM įlituoti), tačiau visi suprantame, kad tikras verslui skirtas kompiuteris turi būti visiškai kitų parametrų.

Kaip nepadaryti tokių klaidų ir išsirinkti tikrai gerą verslui skirtą kompiuterį? Štai keletas detalių, į kurias reiktų atkreipti dėmesį. 


Operacinė sistema

Operacinės sistemos yra trys:

1. Windows;

2. Mac OS;

3. Linux.

Verslo kompiuteriai gali būti su viena iš jų. Bet pasirinkimas priklauso nuo to, kokiomis programomis naudojatės.

Jei reikalingos standartinės programos, skirtos verslui (buhalterinės, sandėliavimo, verslo valdymo, biuro, projektų valdymo ir kt.), rinkitės Windows. Windows 10 operacinė sistema yra populiariausia pasaulyje, nuolatos tobulinama, tad veikia labai gerai. Jei reikia darbuotojams prisijungti prie bet kurio kompiuterio įmonėje ar daugiau saugumo - šifruojant duomenis, rekomenduojama Windows 10 Pro operacinė sistema. Kitais atvejais pakaks standartinės Win 10 OS.

Jei naudojate Apple Mac kompiuterius, Mac OS sistema jau yra juose įdiegta. Beje, kituose kompiuteriuose įdiegti Mac OS sistemą yra labai sudėtinga. Ši operacinė sistema veikia stabiliai, retai susiduria su problemomis, tačiau jei reikės standartinių verslo valdymo programų, kuriomis esate įpratę naudotis, susidursite su problemomis. Jei dirbate su debesies programomis (pavyzdžiui Google GSuite), Mac OS sistema yra ideali.

Linux sistema yra nemokama. Ji atrodo kiek kitaip, nei Windows ar Mac OS, tačiau joje veikia alternatyvios biuro programos. Tai atvirojo kodo OS, todėl ji suderinama su daugeliu atvirojo kodo programų. Jei esate IT fanas, galite išbandyti ir naudoti šią programą. Ją taip pat gana paprasta naudoti bazinėms užduotims, tačiau pilnai valdyti galima tik turint specifinių žinių.

Mūsų rekomendacija yra Windows 10 arba Mac OS. Tai geriausiai verslui pritaikytos operacinės sistemos.


Ekrano dydis

Verslo nešiojami kompiuteriai gali būti skirtingų ekrano dydžių. 

11/12 colių įstrižainės ekranai yra labai maži ir verslui tinkama tik „iš bėdos“. Tai naršymui internete skirti nešiojami kompiuteriai, tačiau pasižymintys ilgai veikiančia baterija. Tiesa, jų sparta ne itin didelė. Jei svarstote tokio kompiuterio įsigijimą, geriau pasvarstykite verslo klasės planšetinio kompiuterio variantą, nes prie jo galima prijungti atskirą klaviatūrą.

13/14 colių įstrižainės ekranai yra idealūs verslui ir populiariausio dydžio kompiuteriai pasaulyje. Tai kompaktiški nešiojami kompiuteriai, tenkinantys visus poreikius. Viena problema lietuviams – tokiuose nešiojamuose kompiuteriuose dažniausiai būna nepilna klaviatūra (be skaičių šalia), tad gali tekti įsigyti papildomą skaičių klaviatūrą. 

15 colių įstrižainės ekranai yra puikus sprendimas, jei jais dažniau dirbama biure, o ne kelyje. Kuo didesnis ekranas, tuo mažiau laiko veikia baterija. Be to, šie kompiuteriai turi pilną klaviatūrą, o tai reiškia, kad jais patogu dirbti su Excel ar buhalterinėmis programomis, kur reikia įvesti daug skaičių.

17 colių įstrižainės ekranai yra būdingi labiau žaidimų kompiuteriams, tačiau tinka ir tam tikroms verslo sritims, pavyzdžiui, dizainui, video redagavimui, architektūrai ir inžinerijai. Juos ne itin patogu nešiotis krepšyje, nes tam reikalingas specialus krepšys (dauguma talpina iki 15 colių nešiojamus kompiuterius).

17 colių ekranai tikrai nėra patys didžiausi, tačiau didesnių negalėtume vadinti verslo kompiuteriais.


Procesorius, atmintis ir RAM – operatyvioji atmintis

Procesorius yra kompiuterio galia, o RAM greitai veikiančios smegenys. Aliuzija į žmogaus smegenis nebūtų visiškai tiksli, nes visa informacija kompiuteryje saugoma ne smegenyse, o atskiroje vietoje – atmintyje.


Kaip visi šie trys dalykai susiję?

Kaip žinote, kompiuteris veikia skaičiavimo principu, 0 ir 1. Kuo sudėtingesnė programa, tuo daugiau skaičiavimų reikia atlikti. Dėl to reikia ir galingesnio procesoriaus. Kad kompiuteris galėtų dirbti su keliomis programomis vienu metu, reikalinga operatyvioji atmintis. Kuo ji talpesnė, tuo daugiau programų vienu metu gali būti atvertos ir veikti be užstrigimų. Visi suskaičiuoti duomenys yra išsaugomi atmintyje. Kai pradedate darbą, jums reikalingi duomenų failai, todėl labai svarbu, kaip greitai norimi failai iš atminties perkeliami į operatyviąją atmintį. Jei atmintis saugoma SSD diske, viskas vyksta kur kas greičiau, nei saugotų HDD diske. SSD disko greitis skiriasi daugiau nei 15 kartų nuo senojo HDD, kurių jau neberekomenduojame. 

Renkantis verslo kompiuterį reiktų atkreipti dėmesį ir į procesoriaus branduolių skaičių bei galingumą.

Taip pat verslo kompiuteriui rekomenduojame rinktis bent jau 8 GB talpos operatyviąją atmintį RAM. Jeigu dirbama su itin daug naršyklės langų verta svarstyti ir 16 GB RAM. 

Disko talpa (atmintis) verslo kompiuteriuose gali būti ir nedidelė. 256 GB yra visiškai pakankama, nes visada galima įsigyti papildomą 1 TB atminties Google GSuite ir pamiršti apie atmintį. Svarbu rinktis spartų SSD diską, kad duomenys keliautų kaip įmanoma sparčiau. Iš praktikos - kompiuteris galingiausių parametrų ir be SSD disko veikia nepalyginamai lėčiau, nei vidutinių parametrų su SSD disku verslo kompiuteris. 


Dar šiek tiek apie procesorius...

Procesorius, kaip minėjome, yra vienas iš svarbiausių nešiojamojo kompiuterio elementų, nuo kurio priklauso visas kompiuterio darbas.

Skaitydami aprašymus, pastebėsite, kad dažniausiai siūlomi nešiojami kompiuteriai su Intel Core i5 arba AMD Ryzen 5 procesoriais. Turėtumėte žinoti, kad didžiausi nešiojamųjų kompiuterių procesorių gamintojai yra Intel, AMD ir Apple. Šiuo metu verslui labiausiai pritaikyti AMD Ryzen procesoriai R3,

R5, R7. Intel Core i3, i5 ir i7 nuo jų šiek tiek atsilieka savo efektyvumu. Tai reiškia, kad dirbdamas kompiuteris sunaudoja mažiau elektros energijos, mažiau kaista, dėl ko negirdėti ventiliatoriaus ūžimo, nereikia papildomo vėsinimo stalelio.

Geriausi procesoriai rinkoje šiuo metu yra Apple M1, kurie veikia tik su Macbook Air kompiuteriais. Jie brangesni, tačiau ir ilgaamžiški bei itin efektyvūs.

Kaip žinoti, ar jūsų pasirinkto kompiuterio procesorius tikrai geras? Pasinaudokite puslapiu https://www.cpubenchmark.net – čia galima palyginti skirtingų gamintojų procesorius. Atkreipkite dėmesį į taškus. Verslo kompiuteriai optimaliai veikia, kai daugiau nei 6000 taškų. Jei kompiuteris bus apkrautas, dirbs su sunkiomis programomis, reikėtų bent 10 000 taškų. Taip žinosite, ar jūsų pasirinktas kompiuteris susitvarkys su dideliais darbų krūviais.

Kitos svarbios smulkmenos verslo kompiuteriuose

Papildomai reiktų atkreipti dėmesį į dar kelias verslo kompiuterių funkcijas:

Kameros raiška. Jei dažnai filmuojate savo vaizdo konferencijas, „webinarus“, pasidomėkite kompiuteriais su aukštesnės raiškos kameromis. 

Optinis įrenginys praranda savo reikšmę, tačiau jei dirbate su optiniais diskais, šis įrenginys yra būtinas. Beje, jį galima įsigyti ir prijungiamą per USB atskirai.

USB ir HDMI jungtys. Naujausi modeliai neretai turi tik USB-C jungtį ir tai gali sukelti nepatogumų, tad prie jo iškart reikia įsigyti USB-C HUB priedą prie kurio bus išėjimas į USB, HDMI ir kitas jungtis. Kartais ir tiek yra per mažai, tada reikia galvoti apie USB šakotuvus, kurie ne visada veikia pakankamai gerai ir nukenčia duomenų perdavimo greitis. Atkreipkite dėmesį į jungtis ir jų skaičių.

Lietimui jautrus ekranas. Demonstruojate prezentacijas tiesiai iš savo nešiojamojo kompiuterio? Pagalvokite apie kompiuterius su lietimui jautriais ekranais. Arba net „2 in One“ tipo kompiuteriais, kai ekranas nusiima ir tarnauja kaip planšetinis kompiuteris.


Nešiojamojo kompiuterio verslui kaina

Viskas priklauso nuo parametrų ir nuo medžiagų, iš kurių buvo pagamintas kompiuteris. Verslui skirti kompiuteriai yra gaminami iš tvirtesnių medžiagų, kad atlaikytų smūgius ir kritimus – juk nešiojamas jis bus dažnai. Taip pat verslo kompiuteriai yra atsparūs magnetizmui, vibracijoms, dulkėms ar net šalčiui. 

Jei kaina atrodo gana didelė, visada yra galimybė nuomotis nešiojamą kompiuterį, o po kurio laiko lengvai pakeisti jį kitu, naujesniu, galingesniu. Susisieksite su mumis – pateiksime kainos pasiūlymą. 


IT specialistas

Tautvydas

Vadovauja kompiuterių nuomos įmonei nuo 2015 m. Rašo apie nešiojamus kompiuterius, programas verslui ir knygų apžvalgas.

Kontaktai


Macbook M3 kompiuteris
Kodėl Apple M3 procesorius?