Žavesys | Guy Kawasaki

Menas keisti jausmus, mintis ir veiksmus

Knyga apie žavėjimo meną versle

Prieš 7 metus šią knygą padovanojau savo draugui. Prieš mėnesį pasiskolinau iš jo bibliotekos ir perskaičiau pats. Puiki knyga apie tai, kaip reikia kurti verslą, dirbti su komanda bei klientais.


Steve Jobs pasekėjas

Prieš pradedant skaityti knygą, sužinojau įdomų faktą apie knygos autorių Guy Kawasaki - jis ilgai dirbo Apple kompanijoje kartu su Steve Jobs. Pasidomėjus labiau, išsiaiškinau, jog iš dalies, šios kompanijos pasiekimai yra ir šio autoriaus nuopelnas. Mano nuomone, dar ir dabar Apple vadovaujasi tais pačiais pamatiniais principais, kurie padeda plėtoti įmonės veiką ir yra pavyzdys visiems verslams:

  • Inžinieriai gamina tai, ką naudotų patys;
  • Lengvas produktų naudojimasis (jeigu daiktą naudoti sudėtinga - tai nebus populiari prekė. Produktai privalo būti intuityvūs, lengvai suprantami ir išmokstami);
  • Paprasta išsirinkti (siauresnis pasirinkimas - išleidžiamas vos vienas ar keli modeliai);
  • Visuomet priešakyje (kol dauguma pristatinėja konkurencingas prekes "Apple" gaminiams, kompanija jau kuria produktus mažiausiai dviems metams į priekį).


Įkvėpta Dale Carnegie

Besidomint autoriumi, sužinojau ir tai, jog rašyti jį įkvėpė jo mėgiamas rašytojas Dale Carnegie, kuris, iš tiesų, yra jaučiamas ir visoje knygoje. Pavyzdžiui, antrasis knygos "Žavesys" skyrius "Ką daryti, kad jus pamėgtų" skamba lyg D. Carnegie knygos "Kaip įsigyti draugų ir daryti įtaką žmonėms" pavadinimas. Visgi, knyga yra kitokia dėl pateikiamų asmeninių pavyzdžių. Principai labai panašūs, tačiau visa energija nukreipta ne į asmenį - save, o į verslo gerovę. Konkretūs veiksmai, ką reikia daryti, kad aplinka žavėtųsi, suprastų ir norėtų tavo pristatomos paslaugos.


Būti Mensch

Viena įsimintiniausių skaitytos knygos temų buvo apie žmogiškumą, t.y. buvimą Mensch. Vokiečių kalboje tai reiškia žmogus. Knygoje šis žodis apima asmens pavyzdingumą ir visapusišką dorumą. Nuoširdumas, mandagumas ir pagarba kiekvienam, net ir įskaudinusiam asmeniui. Tai buvimas žmogumi, kuris yra tikras pavyzdys mūsų visuomenei. Mensch - visiškai atviras, be slaptų kėslų, sąžiningas, doras ir nevertinantis žmonių per savąją prizmę.

Skaitydamas prisiminiau ir savo mentoriaus Tomo išsakytas mintis apie indų laimės išmintį. Principas - neteisti, nevertinti ir nesipriešinti. Jis labai siejasi su prieš tai minėta mintimi - buvimą Mensch. Taigi, vadovaujantis šia išmintimi, kuomet mes elgiames taip, kaip elgiamasi su mumis, jau gali reikšti vertinimą, jog žmogaus nepriimi tokio, koks jis yra. Manau, kad kiekvienas asmuo versle turėtų atsižvelgti į šiuos principus ir jais vadovautis.


Nekrologas dar gyvam - Premortem

Knygoje aprašomas pratimas, kuris privertė mane pažvelgti į savo verslą iš kitos pusės. Pratimo tikslas - didinti sėkmės tikimybę versle, iš anksto numatant didžiausius gresiančius pavojus. Pabandykime įsivaizduoti savo įmonės bankrotą, jeigu jis įvyktų šiandien ir parašykime nekrologą - "mirusio" verslo santrauką. Atlikus pratimą reikėtų paanalizuoti šiuos aspektus:

  1. Ar nekrologe girdime tai, ką ir tikimės išgirsti apie savo kompaniją;
  2. Pagrindinė tikėtina įmonės "mirties" priežastis ir kaip to buvo galima išvengti.

Šį pratimą savo įmonėje atlikome ir mes. Išsigryninome, kad didžiausias pavojus - pinigų srautai. Mūsų atveju, pinigų srautų sekimas ir tinkamas jų suvaldymas yra vienas prioritetų.


Ko nori klientas?

Gilinantis į tai, ką galime pasiūlyti klientui ir ko jis ištikro nori, kyla daug minčių. Nuo to, ką siūlyti iki kaip tai padaryti. Knygoje siūloma atkreipti dėmesį į šiuos aspektus:

  • Pasirinkimų mažinimas ir didinimas.

Didelį pasirinkimą racionalu siūlyti pigesnėms, kasdienėms prekėms. Pirkėjas besirenkantis pigią prekę iš plataus asortimento nepatiria abejonių, kad gali priimti netinkamą sprendimą ir pasirinkti netinkamą prekę.

Mažesnis pasirinkimas rekomenduojamas prabangos prekėms. Esant aukštai kainai ir labai plačiam pasirinkimui, bijodamas suklysti, iš sumišimo pirkėjas gali nepasirinkti nei vieno varianto.

  • Pavaizduoti esminę savybę - tai gebėjimas kalbėti kliento kalba. Pavyzdžiui, automobilių pardavėjai turi minėti ne kuro sąnaudas, o kiek kilometrų galima nuvažiuoti su pilnu baku; kalbant apie kompiuterius - jų talpą matuoti ne GB, o tilpsiančių dainų/filmų skaičiumi ir kt. Taip priartėjama prie vartotojo.

Neseniai girdėjau puikią mintį, jog Rolls Royce automobilių gamintojas nedeklaruoja automobilio galios. Tai prestižinis ir tikrai labai galingas automobilis, tačiau gamintojai jo galią apibrėžia kaip "Jums tikrai to pakaks". Įmonė orientuota ne į skaičius, o maksimaliai gerą vartotojo patirtį bei optimalų visų dalių ir sistemos veikimą.

Žavesys knyga Guy Kawasaki


Kaip žavėti savo darbuotojus?

Tam, kad verslas veiktų efektyviai, sklandžiai ir pelningai, neatsiejama dalis yra ir darbuotojai. Knygoje pabrėžiama mintis, jog darbdavys turi atkreipti dėmesį į darbuotojus, jų poreikius. Išskyriau keletą istrigusių minčių šia tema:

  • Neprašyti daryti to, ko pats nedarytum - anot autoriaus tai pats svarbiausias principas. Tai nereiškia, jog viską reikia daryti pačiam ir neprašyti pagalbos. Tai reiškia gerbti vienas kito darbą.
  • Susirasti "velnio" advokatą. Anksčiau katalikai turėjo savo "velnio" advokatus, kurių užduotis buvo ieškoti priekabių asmenims planuojamiems pasiskelbti Šventaisiais. Perkeliant šią mintį į verslą - įmonė irgi turėtų turėti savo "velnio" advokatą, kuris parodytų, jog viskas nėra tobula ir taip skatintų ją augti.
  • Pasakyti, kad darbuotojai reikalingi. Kartais užtenka ir paprasčiausio sakinio "Tu man esi reikalingas ir svarbus mūsų kompanijoje". Neretai žmonės jaučiasi neišgirsti ar neįvertinti, o žodinis padrąsinimas yra vienas iš būdų tą padaryti.


Kaip sužavėti vadovą?

Kaip ir minėjau prieš tai buvusiame skyrelyje, darbdavys turi atkreipti dėmesį į savo darbuotojus. Tačiau ne išimtis yra ir darbuotojų dėmesys darbdaviui. Keletas minčių iš knygos šia tema:

  • Daryti viską, kad kompanijos vadovas atrodytų gerai vadovaudamas kompanijai. Tai reiškia padėti vadovui ten, kur jis yra silpnesnis. Pavyzdžiui, reklaminio skelbimo redagavime ar pristatymuose. Juk nuo to tiesiogiai priklauso ir paties darbuotojo, ir visos svajonių komandos gerovė.
  • Atidėti visus darbus ir pirmiausia daryti tai, ko prašo vadovas. Neretai darbuotojai nesupranta vadovo patikėtos užduoties svarbos. Kartais darbuotojo interesai ar tiesiog asmeninės ambicijos iškeliamos aukščiau to, ko prašo vadovas. Jei jis prašo atlikti tam tikrą užduotį, tikėtina, kad tai yra svarbu ne tik vadovui, bet ir įmonei.
  • Žadėti mažiau, daryti daugiau. Nesvarbu ar tai vadovas, ar klientas. Visada reikia žadėti mažiau ir stengtis padaryti maksimumą, taip viršijant lūkesčius bei išsikeltus tikslus.
  • Paprašyti patarimo iš vadovo. Tai puikus būdas užmegzti geresnius santykius su vadovu. Tik nekompetetingas vadovas tai priims kaip darbuotojo nemokėjimą atlikti savo darbo. Dauguma lyderių pagalbos prašyma priima kaip pasitikėjimo ir autoriteto ženklą.
  • Blogos žinios pirmiausia. Knygos autorius siūlo iš pat pradžių sakyti blogas žinias, o vėliau pereiti prie gerų.


Mintys apibendrinimui

Knyga kupina vertingų ir itin paprastų patarimų. Labiausiai įstrigęs - nepaisyti minios nuomonės. Kai kas nors sako, kad tai neįmanoma, dažniausiai 99% patarėjų nežino to, ką žinote jūs. Neklausykite nekompetetingų asmenų.

Rekomenduoju perskaityti šią knygą kiekvienam, kuris siekia tobulumo. Perskaičius ją tikrai atrasite peno, kaip sprendimus priimti greičiau ir kaip žavėti klientus versle. Be to, tiems, kuriems patiko D. Carnegie knyga “Kaip įsigyti draugų ir daryti įtaką žmonėms”, kūrinys "Žavesys" abejingų tikrai nepaliks.


Skaitovas

Tautvydas

Vadovauja kompiuterių nuomos įmonei nuo 2015 m. Rašo apie nešiojamus kompiuterius, programas verslui ir knygų apžvalgas.

Kontaktai

Nešiojamas kompiuteris buhalteriui
Kaip pasirinkti kompiuterį buhalteriui